X
یکشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ ۰۸:۲۲ ۲۶
چچ
وقتی «سیمبا» به فرآیند بازرسی سرعت می‌بخشد.

عزت اله عبدخانی ؛معاون امور بازرسی ونظارت صمت ایلام

وقتی «سیمبا» به فرآیند بازرسی سرعت می‌بخشد.

فناوری و آثار آن در تمام وجوه زندگی امروز ما انسان‌ها رسوخ کرده و این موضوع باعث شتاب گرفتن بسیاری از فرآیندهای روزمره شده است. حال اگر نهادهای نظارتی از سرعت فناوری عقب بمانند، نمی‌توانند وظایف خود را در جهت بررسی و کشف تخلفات به‌خوبی انجام دهند؛ بر همین اساس در کشور ما نیز چند وقتی است که فرآیندهای سامانه‌محور کم‌کم جای روند سنتی انجام امور را می‌گیرند. حوزه مدیریت بازرسی کشور نیز برای اینکه بتواند خود را هرچه بیشتر با این روند هماهنگ کند، اقدام به طراحی و راه‌اندازی چند سامانه نظارتی در حوزه بازار و اصناف کرده که یکی از آنها سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی یا همان «سیمبا» است. هدف از راه‌اندازی این سامانه ارتقای سرعت، دقت و بازدهی بازرسی‌های این حوزه است که باعث تسهیل پیگیری پرونده‌ها، بازرسی هدفمند و ایجاد تحولی عظیم در بخش بازرسی است.

حذف کاغذ و پرونده‌های کاغذی

باتوجه به تکمیل شدن سامانه‌های الکترونیکی، هیچ پرونده‌ای را به‌صورت فیزیکی به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال نمی شود.جلوگیری از مصرف بی‌رویه کاغذ و کاهش بروکراسی اداری از مزیت‌های راه‌اندازی این سامانه است که طول و زمان رسیدگی به پرونده‌ها را به حداقل ممکن می‌رساند.
سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی چیست؟

سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی در واقع ظرفیتی برای ایجاد هماهنگی میان سازمان‌های متولی بازرسی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز است. این سامانه با برنامه‌ریزی عملیات‌های بازرسی و ثبت سیستمی سوابق آنها، به تحقق اهداف ذی‌نفعان پروژه کمک خواهد کرد.
سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی ضمن ثبت اطلاعات، به ارائه گزارشات مدیریتی و نظارت بر عملکرد بازرسان نیز خواهد پرداخت. سامانه بازرسی اقدام به مدیریت عملیات‌های بازرسی، ثبت سوابق آنها و تحلیل اطلاعات خواهد کرد و در ارتباطاتی که با سایر سامانه‌ها برقرار می‌کند، وظیفه برنامه‌ریزی و مدیریت عملیات‌های بازرسی، ارسال صورت‌جلسات بازرسی به مراجع رسیدگی‌کننده و در نهایت ارتقای سطح کیفی بازرسان با هدف مبارزه موثرتر و سریع‌تر با تخلفات صنفی را برعهده دارد. همچنین سامانه فوق می‌تواند پس از رسیدگی به پرونده‌ها در مراجع رسیدگی‌کننده، احکام قطعی را از سامانه‌های مرتبط دریافت و در بانک اطلاعاتی ذخیره کند.
دامنه کاربرد سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی شامل امکان شناسایی تخلفات قبل و هنگام عملیات بازرسی از طریق استعلام‌های سیستمی، مدیریت عملیات بازرسی، ثبت سوابق بازرسی‌ها، مدیریت ارسال پرونده به سازمان‌های رسیدگی‌کننده و پیگیری آنها، تحلیل اطلاعات و ارائه گزارش‌های مدیریتی و... است.

اهداف سامانه

۳ هدف عمده افزایش سرعت رسیدگی به شکایات، دسترسی آسان کاربران به اطلاعات و هوشمندسازی فرآیند بازرسی و در کنار آن اجرایی شدن قوانینی که تاکنون مسکوت مانده بود، می باشد.

سخن آخر

باتوجه به مزایای ذکرشده برای سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی کشور، می‌توان این‌طور نتیجه‌گیری کرد که سیمبا، سامانه‌ای است که در درجه اول سرعت بازرسی‌های بازرسان را افزایش می‌دهد و در مرحله بعد واحدهای متخلف با سرعت بیشتری تعیین‌تکلیف می‌شوند. و اگر این مزایا را در کنار کاهش مصرف کاغذ و بروکراسی‌های اداری بگذاریم، می‌توانیم به نتیجه حاصل از راه‌اندازی چنین سامانه‌ای امیدوار باشیم؛ اما این امر زمانی محقق می‌شود که فعالیت این سامانه مستمر و رو به رشد باشد و عاقبت آن مانند برخی از سامانه‌های راه‌اندازی شده و پس از مدتی تعطیل شده، نباشد.

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 4.7656046549479
Query time: 3.8216994603475